Ekologia na start

W ubiegłym roku amerykański producent zaprezentował pierwszy na świecie but z biodegradowalną podeszwą - Trance 8. Na czym polegała innowacja? Do pierwotnej podeszwy MoGo Brooks dodał  BioMoGo - nietoksyczny naturalny dodatek, który „zachęca" bakterie beztlenowe do aktywnej pracy nad podeszwą, skoro tylko zużyty but wyląduje na wysypisku śmieci. To oznacza, że podeszwa ulegnie procesowi rozkładu 50 razy szybciej niż zwykła podeszwa, to jest w ciągu 22 lat zamiast w ciągu 1000 lat.

W tym roku producent poszedł dużo dalej. Na rynku, nie bez echa, pojawił się Green Silence. Do podeszwy BioMoGo dodano ekologicznie produkowane cholewki, zapiętki, lamówki, wkładki wewnętrzne i sznurowadła. Wszystko klejone za pomocną klejów wodnych, a więc w sposób bardziej przyjazny dla środowiska. Żeby jeszcze podkręcić „zieloność" nowych startówek wszystkie nadruki na cholewce wykonano za pomocą farb wodnych, niezawierających metali ciężkich czy rozpuszczalników. Nawet logo Brooksa nie jest, jak dotychczas, wykonane z pianki poliuretanowej i naklejone, a po prostu wyszyte.

Gdyby komuś było za mało - producent pakuje swoje buty w kartony wyprodukowane w 100% z tektury z odzysku i nietoksycznych farb na bazie soi.

Czy cały t en Eko-projekt Brooksa to tylko zgrabny marketingowy zabieg czy rzeczywiste działania, przekładające się na rzeczywiste efekty? Jak obliczył producent, dzięki wprowadzeniu nowych kartonów na buty, tylko w 2008 roku udało się uratować ponad 14 tysięcy drzew. Natomiast bardziej odpowiedzialne podejście do druku katalogów reklamowych pozwoliło na zaoszczędzenie 60 tysięcy litrów wody, które wystarczyłyby na 1600 pięciominutowych pryszniców. 

  • Green Silence kierowane są jednak nie tylko do eko-pasjonatów. Powinny trafić też w gusta estetów. Są dostępne w wersji unisex, w czerwono-żółtej kolorystyce. Przez producenta oznaczone zostały, jako buty startowe o wadze 196 g. Sugerowana cena za parę to 299 PL