Bieganie zimą – jak zacząć – porady i wskazówki

Bieganie zimą to wyzwanie? Mówi się, że nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania. Jak zabezpieczyć się przed mrozem, by niskie temperatury nie przeszkodziły w realizacji planu? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w tekście! 

W świecie biegowym istnieje przekonanie, że dobrze przepracowana zima to gwarancja dobrych wyników w sezonie wiosenno-jesiennym. Dobry plan to niekiedy za mało. Czasem na drodze do przygotowań staje… pogoda. W Polsce szczególnie zmienna — przez co zmusza biegaczy do podejmowania kolejnych wyzwań — również tych związanych z przygotowaniem do wyjścia. 

Zima to czas bardzo trudny, ponieważ równie łatwo jest o wychłodzenie organizmu, jak i przegrzanie. Wszystkiemu winne są niestety, wspomniane już  w pierwszym zdaniu — niewłaściwie dobrane ubrania i akcesoria. 

Kompletując strój na zimowe treningi, weź pod uwagę:

  • bieliznę termiczną;

Na cebulkę nie tylko do szkoły

Pierwsza, najważniejsza, najbliższa ciału. To ona utrzymuje ciepło i zapewnia wygodę podczas biegania. Bielizna termiczna, dobrej jakości koszulka i utrzymujące ciepło legginsy zapewnią, że mróz nie będzie miał wpływu na Twoje treningi. Ważne jest to, by wybrać ubrania w odpowiednim rozmiarze, z materiałów, które nie blokują dynamiki ruchów. 

W zależności od temperatury dobierz kolejne elementy — tu przydatna może okazać się cienka kurtka, gdy za oknem jest cieplej. Jeśli temperatury znacznie spadają, dorzuć jedną warstwę i pod kurtkę załóż bluzę — dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem i wiatrem, sprawi, że trening zimą będzie sprawiał więcej radości. 

Podobnie z legginsami — jeśli temperatura umożliwia bieganie w jednej warstwie — załóż swój ulubiony model, jeśli jest chłodniej, sięgnij po legginsy termiczne. W przypadku, gdy mróz stanowi większe wyzwanie załóż dwie warstwy. Pamiętaj, że nogi to miejsce strategiczne, przez które „ucieka” większość ciepła, dlatego ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. 

Podsumowując — kompletując strój, wybierz rzeczy, które zapewniają komfort bez względu na długość treningu i panujące warunki. 

Stabilnym krokiem w trudnych warunkach

Dobrze dobrane buty to podstawa. Jeśli biegasz po asfalcie, gdzie nie ma lodu i śniegu, możesz pozostać przy dotychczasowym modelu. Z doświadczenia wiemy jednak, że wystarczy jeden trening w dedykowanym zimowym obuwiu, by przekonać się, że to dobra inwestycja. Bezpieczeństwo i wygoda powinny być Twoim priorytetem. Stabilny bieżnik i doskonała amortyzacja, szybko staną się Twoim wsparciem na drogach stanowiących wyzwanie. 

Caldera 6 – amortyzacja i przyczepność

Potrzebujesz buta, który sprawdzi się na trudnym podłożu, gdzie każdy krok jest niespodzianką? Caldera 5 to model lekki, wygodny, dopasowujący się do podłoża. Wybierając ten model masz pewność, że warunki podczas startu lub treningu w terenie, nie będą w stanie Cię zaskoczyć. Podeszwa uzupełniona o gumy TrailTack zapewnia pewny krok i bezpieczeństwo – podczas wejścia i zejścia – nawet na mokrej nawierzchni! 

 

 

Cascadia 16 – buty do zadań specjalnych 

Jeśli chcesz mieć pewność, że planowany dystans pokonasz, bez względu na panujące warunki, wybierz buty, którym możesz zaufać. Cascadia 16 – ten model pokochasz za lekkość, stabilność i komfort, które poczujesz dosłownie na każdym kroku! Poprawiona amortyzacja idzie w parze z jeszcze niższą wagą! Specjalne wyżłobienia w podeszwie oraz perfekcyjnie dopasowany bieżnik zapewniają, że nie stracisz równowagi – zarówno podczas wspinaczki, jak i wymagającego zbiegu. 

 

Ciepło tkwi w… akcesoriach! 

Na zimowy trening nie zapomnij nakrycia głowy — w cieplejsze dni sięgnij po opaskę, na trening w zimniejszy dzień zabierz czapkę. Z doświadczenia wiemy, że w skrajnych przypadkach równie dobrze sprawdza się połączenie — opaska i czapka to świetny wybór przy bardzo niskich temperaturach. 

Kolejnym ważnym punktem na liście są komin i rękawiczki, a także cieplejsze i dłuższe skarpetki. 

Widoczny = bezpieczny! 

Treningi zimą to często bieganie w ciemności. Pokonywanie ulubionych ścieżek w zimowej odsłonie ma swój urok, warto jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Odblaski są niesamowicie ważnym elementem, szczególnie, jeśli zdarza Ci się biegać w całkowitej ciemności. 

Przygotowanie do zimowego treningu wymaga planowania i organizacji, ale wszystkie te zasady szybko stają się nawykiem. Podobnie, jak bieganie zimą, które zapewnia budowanie odporności oraz bazy, która pozwala pewnie ruszyć na wiosenne starty. Nie pozwól, by deszcz, lód lub śnieg zatrzymały Cię w dążeniu do celu. Powodzenia! 

____

Masz pytania o bieganie zimą? Zadaj je w grupie -> TUTAJ tam prócz dawki motywacji znajdziesz też praktyczne wskazówki treningowe.

DO GÓRY