Jak się przygotować do treningu w Deszczu

Bieganie w deszczu może wydawać się nieprzyjemne, ale zaufaj nam, z odpowiednim sprzętem, może być naprawdę fajnie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, aby stawić czoła jednemu z najtrudniejszych elementów Matki Natury.

Budzik dzwoni o świcie i natychmiast uderza w ciebie dobiegający z zewnątrz szum padającego deszczu. Zawinąć się w kołdrę i przespać poranek czy ubrać się w worek i wyjść? Jesteśmy fanami biegania w deszczu, więc wybór pada na drugą opcje.  Aby takie warunki nie miały negatywnego wpływu na chęci do biegania, musisz się na to nastawić psychicznie ale i przygotować technicznie.

Ujarzmij żywioły

Zacznijmy od nastawienia: bieganie w deszczowej aurze wcale nie jest takie złe na jakie się wydają. Najtrudniej jest się wydostać z domu, to to miejsce często określane mianem strefy komfortu. Nie oszukujmy się, możesz potrzebować kilku treningów aby przekonać się do biegania w deszczu, ale zapewniamy Cię że naprawdę może Ci się to spodobać! Pamiętaj że każda zmiana i wprowadzenie nowych elementów do swojej codzienności jest dobre, przypomnij sobie jaką frajdą w dzieciństwie było skakanie w kałużach!

Norwegowie nie boją się deszczu, potrafią cieszyć się świeżym powietrzem w każdych warunkach a wiedzą coś o zimnej i mokrej pogodzie, mają na to nawet pewne określenie „friluftsliv” co oznacza mniej więcej życie blisko przyrody. Norwedzy nie znają brzydkiej czy złej pogody, uważają że do każdej pogody trzeba być odpowiednio przygotowanym.

Aby żyć zgodnie z friluftsliv i czerpać z tego radość, musisz się odpowiednio przygotować. Przygotuj odpowiednie części garderoby tak aby sprzęt od stóp po czubek głowy pozwolił Ci w pełni skupić się na bieganiu.

Zdobądź odpowiedni sprzęt

Zacznijmy od początku, poszukaj czapki, koniecznie takiej która szybko schnie, najlepiej wyposażoną w większy lub mniejszy daszek. Daszek pomoże chronić twarz przed deszczem, woda wpadająca w oczy to najmniej komfortowy element biegania.  Szybkoschnący materiał okaże się zbawienny kiedy przestanie padać, wyobrażasz sobie biegać z mokrą głową mimo braku deszczu?

Co dalej? Przydałoby się coś na tors. Możliwości jest wiele, wszystko zależy od Twoich preferencji. Na szczęście istnieje dużo możliwości, a nowoczesna odzież biegowa jest już na tyle zaawansowana że potrafi się zmieniać. Ale idźmy po kolei, standardowym pewniakiem jest techniczny top, ważne aby przylegał do ciała i nie obciążał Cię dodatkową wagą gdy zmoknie. Co dalej? Bluza czy od razu kurtka? Pamiętaj że idziesz biegać, podczas aktywności nasz organizm się rozgrzewa i inaczej odczuwamy temperaturę. Jeżeli jest naprawdę zimno warto pomyśleć o bluzie z długim rękawem, fajnie jeżeli ma miejsce na kciuk wtedy biega się zdecydowanie wygodniej. Kolejną warstwą, lub zamiast bluzy w zależności o preferencji powinna być kurtka wykonana materiałów odpornych na wiatr i wodę. Poszukaj takiej która jest przewiewna i pomoże odprowadzić nadmiar ciepła podczas treningu. Świetnym rozwiązaniem może okazać się kurtka Run Visible Convertible Jacket która posiada nie tylko elementy odblaskowe ale możliwość przekształcenia się w wygodna kamizelkę.

Postaw na szorty, jeżeli zbyt chłodno raczej rajstopy lub spodnie do biegania wykonane podobnie jak czapki do biegania z szybkoschnących i odpornych na wiatr materiałów. Taka odzież szybko schnie co jest kluczowe dla komfortu ale i dla mięśnie które jednak wolą być rozgrzane.

Od dawna wiadomo że najwięcej ciepła ucieka przez głowię, bardzo dużo ucieka go też przez stopy. Ponieważ to one mają najwięcej kontaktu z mokrym podłożem warto aby było dokładnie zabezpieczone. Od czego zacząć? Najlepiej od skarpet, zapomnij o miłej bawełnie, niestety jest zbyt podatna na nasiąknięcie i może narazić twoje stopy na liczne pęcherze. Zdecydowania postaw na skarpetki z tkaniny technicznej, zapewnią Ci wiele komfortu i odprowadzą wodę od stopy.

Czas na buty

Niezależnie od rodzaju nawierzchni postaw na modele dostosowane do pracy w mokrych warunkach. Istnieje dużo regularnych modeli butów do biegania które zostały doposażone w specjalną membranę Gore Tex.

Jeżeli biegasz w trudniejszym terenie który wymaga większego bezpieczeństwa warto zwrócić uwagę na modele które gwarantują dodatkową przyczepność aby uniknąć niebezpiecznych poślizgów.

Ręce, to ta część ciała którą można by zostawić w domu jednak te intensywnie… zwisają nam podczas biegania. Warto je zabezpieczyć, ubrać w odpowiednie rękawiczki. Twoje dłonie muszą być gotowe aby chwycić filiżankę kawy, gdy wrócisz do domu

Biegaj bezpiecznie

Chcąc biegać w trudnych warunkach atmosferycznych musisz pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Ważne jest aby Twój strój się wyróżniał. Kierowca samochodu czy rowerzysta może nie być wstanie zauważyć Cię w takich warunkach. Nie ma to wielkiego znaczenia czy odzież jest jasna czy ciemna o ile jest wyposażona w elementy odblaskowe. Producenci oferujący odzież do biegania najczęściej stosują odblaskowe logotypy, lamówki, ozdobniki lub po prostu kolorystykę która znacznie wyróżnia się z tła. Jeżeli czujesz że Twoja odzież nie jest odpowiednio zabezpieczona możesz zastosować dodatkowe elementy, takie jak kamizelki odblaskowe czy nawet niewielkie lampki.

Chyba jesteś przygotowany/przygotowana! Pamiętaj, bieganie w deszczu tylko groźnie brzmi. Będziesz szczęśliwy przełamując bariery i biegać z żywiołami!

DO GÓRY