Podróż do wnętrza buta do biegania… czyli kilka uwag o wkładkach

Podróż do wnętrza buta do biegania… czyli kilka uwag o wkładkach

Zróbmy błyskawiczną ankietę. Zapytajmy: ilu z nas, kupując buty do biegania, zwraca szczególną uwagę na wkładki? Zaryzykujemy, twierdząc, że… niewielu, choć wcale nie kupujemy pobieżnie i bez namysłu. Przyglądamy się podeszwie, amortyzacji, bieżnikowi, walorom cholewki, wadze buta, sprawdzamy jego przeznaczenie, a wreszcie oceniamy ogólny komfort stopy. Wymienione parametry analizujemy, bo uznajemy za najistotniejsze, na ich opisie skupiają się również profesjonalni sprzedawcy butów do biegania. A wkładki? Cóż, są i swoją funkcję pełnią, ale żeby je jakoś szczególnie rozkminiać?

Otóż nie tylko warto, a nawet należy. Wkładki do butów to ciche bohaterki biegu, choć bohaterki drugiego, a nawet trzeciego planu. Odpowiednio wykonane, dobrane i pielęgnowane będą spełniać swe zadanie niemal niepostrzeżenie – ochronią i zapewnią szeroko rozumiany komfort nie tylko twojej stopie, ale całemu układowi ruchu, nie zapominajmy też o powonieniuJ. Wkładki są czynnikiem pozornie nieistotnym, który pozwoli wywindować przyjemność płynącą z biegowego treningu na wyższy niż dotychczas poziom. Nie pobiegną za ciebie, ale pozwolą trenować bezpieczniej i więcej z treningu czerpać.

Wkładki kiepskiej jakości natomiast w najlepszym wypadku zaburzą wentylację i przyczynią się do powstania kilku odcisków lub nagniotków, w najgorszym zaś doprowadzą do rozwoju infekcji, a nawet mogą stać się źródłem poważnych urazów, na co absolutnie nikt, nie tylko biegacze, nie ma ochoty, prawda?

Jedno jest pewne – trenując w butach do biegania Brooks raczej tych nieprzyjemności nie doświadczysz, bo…

Wkładki w butach do biegania Brooks – tajna broń biegaczki i biegacza

 – Mam klientów, którzy wracają do nas również z powodu wkładek – wyjaśnia Marek Jaroszewski. – Czasami nawet już nie biegają w naszych butach, ale w obuwiu preferowanej obecnie marki nie znajdują wkładki gwarantującej tak wysoki poziom komfortu, jakiego ich stopy doświadczyły w Brooksach. Przychodzą i proszą, bym sprzedał im same wkładki. Wprawdzie Brooks tego nie praktykuje, ale nasilenie pytań o wkładki dało mi do myślenia i pokazało, jak ważne są wszystkie elementy struktury buta.

Zajrzyjmy więc do wnętrza buta do biegania Brooks i przyjrzyjmy się ukrytemu tam skarbowi.

Co widzimy? Wkładki, które znajdziemy w butach do biegania Brooks, są leciutkie, a jednocześnie mocne i trwałe, a do tego przyjemne w dotyku i wyjątkowo ładne!

Zastosowana w nich pianka BioMoGo Dna, nieco grubsza w okolicach pięty, cieńsza w pobliżu palców to uzupełnienie amortyzacji ukrytej w podeszwie, dodatkowa jej porcja. Wkładka idealnie układa się pod stopą, pozwala jej lepiej osadzić się w bucie, a profilowany, anatomiczny kształt stanowi dodatkowe wewnętrzne zabezpieczenie jej łuku.

Zdjęcie ładnie ułożonych wkładek _jakieś inne

Ciekawą innowację odnajdziemy w butach do biegania po terenie, m.in. w Cascadia 16. Zastosowaną w nich wkładkę ponacinano laserowo, dzięki czemu wszystko, co niepożądane, zostaje natychmiast odseparowane od stopy. Zwróciła na to uwagę nasza ambasadorka Alicja Litkowiec: Mimo iż w trakcie treningu w Cascadii do butów dostała się woda, bardzo szybko przestało towarzyszyć mi wrażenie wilgoci wewnątrz, jakby ta woda gdzieś zniknęła.

Jak dbać o buty do biegania i znajdujące się w nich wkładki?

Co istotne, wkładkę, która w trakcie biegu nie przesuwa się i współgra z ruchem stopy, nie jest zintegrowana z podeszwą wewnętrzną. Po treningu można ją (a nawet należy J) bez problemu wyjąć i odświeżyć. Jak to zrobić? Wystarczy użyć delikatnego detergentu, uprać w nim buty i wkładki – osobno, ręcznie lub w pralce, i pozostawić do wyschnięcia, co nastąpi szybciej, niż się spodziewasz.

 

Wkładki w butach do biegania, a na co dzień?

 

 

A jak zadbać o stopę podczas zwykłej, codziennej aktywności? Doskonale wiemy, że nie wszyscy producenci obuwia przywiązują taką jak Brooks wagę do detali. Jak więc Marek Jaroszewski odpowiada tym, którzy przyszli do niego z prośbą o dodatkową parę wkładek, tak dobrych jak w oferowanych przez niego butach do biegania?

– Jak wspomniałem, samych wkładek Brooks sprzedać nie mogę, ale znalazłem doskonałe rozwiązanie. To produkty oferowana przez światowego potentata na rynku obuwia komfortowego i specjalistycznego, amerykańskiej firmy Aetrex. Są świetną odpowiedzią na potrzeby tak uważnych klientów jak biegacze, wszystkich bardziej świadomych pracy stopy i funkcjonowania całego aparatu ruchu oraz tych, którzy wymagają dodatkowego wzmocnienia. Dlatego znalazły się w ofercie mojego sklepu.

O wkładkach Aetrex zdecydowanie więcej napiszemy wkrótce, a tymczasem wszystkim czytającym nasze porady życzymy udanego treningu… ze świadomością tego, jak dzięki wkładkom – bohaterkom drugiego planu – są w swoich butach do biegania bezpieczni!

 

DO GÓRY