Związek między bieganiem a energią wydaje się być prosty. Kiedy biegniesz, Twoja energia się wyczerpuje. Co by było, gdyby jednak udało Ci się odzyskać część tej energii? Taki jest właśnie cel Brooks DNA AMP, technologii podeszwy środkowej zaprojektowanej po to, by zapewnić amortyzację oraz odzyskiwanie energii.

stopaa

CZYM JEST DNA AMP?

DNA AMP to materiał podeszwy środkowej, który został opracowany tak, by pochłaniać siłę Twojego kroku i zwracać Ci energię, zamiast ją rozpraszać. To dlatego buty, w których zastosowano, DNA AMP są nie tylko miękkie, ale również sprężyste.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ DNA AMP

DNA AMP składa z pianki poliuretanowej (PU) pokrytej cienką warstwą termoplastycznego poliuretanu (TPU). Istnieje wiele sposobów, w jakie można tworzyć PU i TPU. My użyliśmy pianki PU, która łączy w sobie wytrzymałość plastiku oraz elastyczność gumy. Osłona TPU jest sztywniejsza niż pianka, ale nadal zachowuje pewną elastyczność.
Połączenie pianki i osłony sprawia, że podeszwy wykonane z DNA AMP są sprężyste podczas biegu

JAK DNA AMP ODDAJE ENERGIĘ

Działa to w następujący sposób:

  • Pianka PU reaguje na siłę nacisku stopy i rozszerza się, amortyzując Twój krok oraz pochłaniając siłę uderzenia stopy o podłoże.

  • Ponieważ pianka jest otoczona sztywniejszą osłoną z TPU, w pewnym momencie przestaje się rozszerzać, a energia zostaje skumulowana.

  • Przypomnij sobie lekcje fizyki z liceum – energia nie znika tak po prostu, musi się gdzieś podziać. Gdzie w tym przypadku lepiej ją wysłać niż z powrotem do Ciebie?

  • Osłona z TPU pomaga zatrzymać energię i przesyła ją z powrotem do góry, a Ty możesz ją wchłonąć.

Jest to złożony proces, który można porównać do przybicia piątki między stopą a naszym butem do biegania – to zastrzyk energii, który dostajesz z każdym krokiem.

CO ZMIENIŁO SIĘ OD PREMIERY?

DNA AMP pojawiło się w 2018 roku wraz z debiutem jednych z najlepszych butów oddających energię na rynku – Brooks Levitate. Od tego czasu cały czas udoskonalaliśmy DNA AMP. Jesienią 2020 udało nam się zminimalizować gęstość pianki bez poświęcania odzysku energii. Dzięki temu najnowsza wersja DNA AMP jest o 20% lżejsza od oryginału.
A to jeszcze nie koniec – cały czas prowadzimy badania nad tym, by DNA AMP było jeszcze lżejsze i bardziej wytrzymałe przy jednoczesnym zachowaniu imponującego odzysku energii.

JAK DNA AMP WYPADA W PORÓWNANIU Z INNYMI PODESZWAMI ŚRODKOWYMI BROOKS?

Spośród czterech stosowanych obecnie technologii podeszwy środkowej DNA AMP charakteryzuje się najwyższym odzyskiem energii, zapewniając super sprężystość – pomyśl o puszczonym na żywioł szczeniaku w morzu piłek tenisowych.

  • DNA LOFT zapewnia idealną miękkość oraz uczucie biegu po piance, które pozwalają Ci płynąć przez pokonywane kilometry.

  • BioMoGo DNA charakteryzuje się większą miękkością oraz mniejszym odzyskiwaniem energii od DNA AMP – bardziej figlarny piesek niż szalony szczeniak.

  • DNA FLASH to nasza najlżejsza amortyzacja. Jest responsywna, ale nie zapewnia tak sprężystego wybicia jak DNA AMP. To nasza najlżejsza amortyzacja. DNA FLASH znajdziesz tylko w naszych najszybszych butach biegowych i treningowych.

Jak wybrać?

Nie ma złego wyboru, po prostu podążaj za swoim sercem – i stopami – by uzyskać pożądane wrażenia. Technologia DNA AMP jest odpowiednia do biegania, jeśli lubisz, gdy but jest naprawdę sprężysty. DNA AMP jest również dobrym wyborem, jeśli chcesz dodać sobie dodatkowej energii, zwłaszcza podczas biegów szybkich lub treningów

MODELE Z DNA AMP

DO GÓRY