Kiedy wymienić biegowe buty. 7 oznak zużycia butów.

Buty to najważniejszy sprzęt każdego biegacza. Chronią przed kontuzjami, zapewniają amortyzację, stabilizują stopy, a przede wszystkim mają sprawiać, że  bieg jest po prostu komfortowy. Aby jednak mogły spełniać te zadania nie mogą być zużyte. Kiedy wiec warto zmienić swoje biegowe buty?

Dlaczego trzeba wymienić buty biegowe?

Buty do biegania są tak skonstruowane, by chronić stopy biegacza, zapobiegać kontuzjom i dawać komfort w biegu. Służą do tego różnego rodzaju systemy i rozwiązania technologiczne jak np. DNA AMP,  czyli materiał podeszwy środkowej, który został opracowany tak, by pochłaniać siłę Twojego kroku i zwracać Ci jego energię. Jednak z każdym krokiem buty zużywają się i nie oznacza to tylko wytartej podeszwy czy cholewki. Technologie, których z reguły nie widać gołym okiem, też przestają spełniać swoje zadania w 100%. Dlatego po pewnym czasie warto wymienić wysłużony model. Kiedy to zrobić?

Po ilu kilometrach wymienić biegowe buty?

Generalnie wymianę treningowych butów biegowych należy rozważyć po przebiegnięciu w nich od 600 do 1200 km. Dlaczego rozpiętość jest taka duża? Bo eksploatacja i zużycie treningówek zależy od wielu czynników. Na to kiedy trzeba wymienić biegowe buty mają wpływ:

 

    • ślady zużycia

    • specyfika i przeznaczenie butów

    • masa biegacza i biomechanika jego stopy

    •  nawierzchnia na jakiej są używane

Objawy zużycia butów biegowych. 

Pamiętaj że ”przebieg” Twoich butów biegowych to nie jedyny wyznacznik poziomu ich wyeksploatowania. Szczerze mówiąc to sama nie liczę „przebiegu” swoich butów. W swoim życiu miałam już tyle butów biegowych, że doskonale wiem, kiedy należy zaopatrzyć się w nową parę, a stare przeznaczyć na wygodne buty do chodzenia. Jeśli zauważysz na swoich „Śmigaczach” jedną z poniższych oznak zużycia, warto zainwestować w nową parę butów biegowych:

 

    • na przedniej części cholewki w miejscu palców stóp pojawiły się przetarcia lub dziury

    • zapiętek jest wyrobiony

    • gumowa część podeszwy (ta, która ma bezpośredni kontakt z podłożem) jest po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie całkowicie starta

    • na środkowej warstwie podeszwy utworzyły się podłużne bruzdy

    • podeszwa jednego z butów jest asymetrycznie bardziej zużyta w porównaniu do podeszwy drugiego

    • po prostu czujesz, że Twoje buty biegowe zrobiły się twardsze i są już „sklepane”

    • po bieganiu odczuwasz większy ból mięśni lub pojawiła się u Ciebie jakaś kontuzja

Specyfika czyli kiedy wymienić buty treningowe, a kiedy startowe.

Buty startowe, które są z reguły lżejsze, zwykle zużywają się nieco szybciej niż buty typowo treningowe, które mają porządny systemem amortyzacji oraz solidniejszą cholewkę. Jest to całkowicie normalne, ponieważ buty startowe mogą charakteryzować się mniejszą amortyzacją niż buty treningowe, przez co siłą rzeczy szybciej się „ubijają”. Prawda jest jednak taka, że „startówki” ubierasz tylko na najważniejsze zawody, więc te 200-300 km zrobisz w nich w ciągu 2,3 lat. Są oczywiście również rozwiązania dla tych, co lubią szybko i komfortowo, jak np. w modelu Hyperion Max.

Nawet najlepsze buty biegowe nie są wieczne

 

Buty biegowe zmieniaj co 600-1200 km / Brooks, Witold Deka

Jak masa biegacza i biomechanika stopy wpływa na zużycie butów biegowych?

Im więcej dany biegacz waży, tym szybciej pianka w jego butach biegowych „uklepie się”, a systemy amortyzacji krócej będą spełniać swoją rolę. Im lżejszy biegacz, tym mniejsza jest siła nacisku na podeszwę, co przekłada się na dłuższą żywotność buta. Ciekawostką jest to, że u biegaczy z nadmierną pronacją (czyli stopami zapadającymi się nadmiernie do wewnątrz) szybciej zetrze się i „uklepie”  wewnętrzna część podeszwy. Taka asymetria w butach biegowych może predysponować do kontuzji, np. shin splints, czyli najprościej mówiąc  bólem w okolicach goleni.

Nawierzchnia, a zużycie butów biegowych.

Warunki zewnętrzne i teren, po jakim biegasz również mają duże znaczenie na tempo zużywania się butów. Biegaj w butach po takim terenie, do którego zostały zaprojektowane. Kamieniste górskie szlaki z wystającymi konarami drzew, do tego błoto, piach i wilgoć – jeśli tam będziesz biegać w butach przeznaczonych na asfalt, nie zdziw się jeśli ich cienka cholewka szybko się uszkodzi. Dlatego na bieganie w tak wymagającym i zmiennym terenie najlepiej sprawdzą się buty z wytrzymałą i wodoodporną cholewką – np. Brooks Cascadia 17.

Ile butów potrzebuje biegacz?

Niezależnie czy jesteś początkującym amatorem biegającym “piątki”, czy doświadczonym ultramaratończykiem pamiętaj, że stan twoich butów ma wpływ na twoje wyniki i zdrowie. Dobrze jest mieć w swojej szafie kilka modeli. Dzięki temu nie tylko będzie Ci się lepiej trenować w różnym tempie i na różnych nawierzchniach. Buty też będą miały więcej czasu na odpoczynek między treningami  i będą ci dłużej służyły. Na początek spokojnie wystarczą ci 3 modele: treningówkę jak np. Adrenaline GTS 23, w której możesz też spokojnie biegać maratony, buty do szybszego biegania jak np. Hyperion Max i buty do biegania w terenie, np. Calderę 6. Jeśli masz wątpliwości kiedy i jaki model wybrać daj znać, a nasi doradcy pomogą Ci wybrać odpowiedni model.

Anita Matner

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *